2011. december 27., kedd

Sajtkrémes, tojásos töltött paprika

Bár vége az ünnepeknek, de én pont úgy érzem magam, mint a Márton-napi liba szokta minden évben. Nyakig töltve. A hűtő tele, már csak másfél napot vagyok itthon, de esélyem sincs elfogyasztani a maradékokat, bármennyire is próbálnám. Pedig idén nem is vittük túlzásba a főzést. A maradék szétosztása után szinte nem is maradt más az asztalon, mint süti. Igaz, a maradékot minden részcsalád legalább 2 hétig fogja enni... Ajándékokkal megrakott bőrönddel jöttem haza, kajával megrakott bőrönddel távozom. Nem vagyok én már ehhez egy kicsit öreg?

Nos, mindenesetre itt van egy saját alkotás karácsonyról. Cukrosoknak sem megvetendő, mert a paprikán túl a többi hozzávalóban nem sok vagy semmi szénhidrát van, és igazándiból nem egy nagy dolog elkészíteni.

Hozzávalók (2 nagyobb paprikához):

1-2 nagyobb kaliforniai paprika
2 kemény tojás
20 dkg ömlesztett sajt
min. 20 dkg kemény sajt - füstölt (picit fagyasztva) vagy edámi
2-3 kanál light majonéz
csipet só és ízlés szerint zöldfűszerek



Elkészítés:

1, kivágjátok a paprika magházát
2, összekeveritek a hozzávalókat a tojás és paprika kivételével, hogy egy kemény állagú krémet kapjatok, majd elkezditek belülről bevakolni a paprikákat
3, ebbe a fészekbe beleültetitek a meghámozott tojásokat, majd ujjal beletömköditek a maradék krémet a paprikába a tojás körül.
4, ezek után irány a hűtő és fogyasztás előtt szépen felszeletelve már jöhet is a tálalás

Vigyázat, laktató étel! Hús mellé is tökéletes akár köretnek, előételnek...

ui: most lusta vagyok vízjelet rakni a képre, de aki ellopja, annak garantálom, hogy egy receptje sem fog többé sikerülni a konyhában. Kérni lehet, lopni nem.

2011. október 20., csütörtök

Ez itt a reklám helye - Ingyen Zumba óra

No kérem, ritkán van ilyen, de most reklámolok. Aki pénteken ráér délután, az mehet egy ingyenes Zumba órára Budapesten a Pacsirtamező út 41-43 szám alá.

Ott nyílik ugyanis a Magnóliák Műhelye, melynek ez lesz az első, bevezető kurzusa. NEM egy fitnesz, fitt lesz kezdeményezés, inkább egy életmód, kézműves, szórakoztató kör, ahol rengeteg dolgot tanulhatsz, kikapcsolódhatsz és embereket ismerhetsz meg családbarát környezetben.



Akit érdekel a dolog: magnoliak.hu

illetve: http://www.facebook.com/magnoliakmuhelye

Az ingyen óráról és más képzésekről az oldalak bármelyikén lehet érdeklődni. Használjátok ki az ingyen tornát és tapasztaljatok meg valami újat :)

Kijelentem, hogy ezért a reklámért én aztán egy fillér juttatást sem kaptam. Csupán követem az univerzum tanításait, miszerint a jó dolgokat meg kell másokkal is osztani. :) Szóval osztozzunk!

2011. október 18., kedd

Kimcsi, körte tikka masala Lollo ágyon

Nos, ha elég bonyolult volt a cím, akkor teljesen rendben van minden. Valójában csak azért lett ilyen, mert ez bizony egy maradék ebéd lesz holnap. Mondhatni minden maradékot bedobáltam egy serpenyőbe és ez lett belőle.



Hozzávalók:


1/2 körte
1 marék szeletelt dárgarépa
2 marék kimcsi
1 ek. csirkés tikka masala a szomszédos indiai étteremből
1 ek céklás saláta egy hipermarketből
1 tk. olívaolaj

Elkészítés:


Végy egy serpenyőt és melegítsd össze a hozzávalókat, majd tálald ízlésesen.

Meglepő módon az összhatás megint csak jó lett. A kimcsitől egy kicsit csípős, a körtétől egy kicsit édes a többitől meg ropogós.



Már épp lemondtam volna arról, hogy holnap végre házi kosztot viszek magammal, mikor ez a maradékgyártás az eszembe jutott. Éljenek a fura ötletek!

Mellesleg unokatesóm polipnak nézte. Hogy ezt hogyan látta bele...

2011. szeptember 18., vasárnap

Kukoricás, tonhalas óriás kagylótészta

Íme, egy recept, ami eddig nem került publikálásra. Nem azért, mert... na jó, lusta voltam. Pedig finom és egyszerű.



Hozzávalók:


személyenként 8-10 db óriás kagyló - csomagoláson a szénhidrát tartalom
1 doboz tonhal konzerv
3-4 kanál morzsolt kukorica - 100g/24g CH
só, bors, olívaolaj, kevés citromlé

Elkészítés:

1, a tésztát 8 perc alatt, lobogó vízben főzzük meg
2, a tonhalat, egy serpenyőben, a kukoricával futtassuk meg egy kis olajon, majd fűszerezzük és öntsük nyakon egy kevés (1 ek.) citromlével
3, ha kész a tonhal, akkor a tányérra szedett kagylókba töltsük bele és kedvünk szerint tálaljuk előételnek, főfogásnak.



Sajttal pl: penészes, kék sajt mártással, más fűszerekkel tovább bolondíthatjuk.

2011. szeptember 14., szerda

Elrontott receptek képtára II.

Egyszer feltettem egy bejegyzést, melyben nagyon elrontott receptek kaptak helyet. Nos, nem is olyan rég megint nagyon elszúrtam valamit a konyhában.

Éppen aznap volt kész a konyha festése, csempézése..., amikor úgy döntöttem, hogy én biza fagyasztóból előkapott mini pizzát fogok ebédelni. Ritkán teszek ilyet, pizzáért sem rajongok, de akkor lett volna hozzá kedvem. Beállítottam a mikrót és kész, amikor csöngettek. A következő pillanatban már égett szag szivárgott a konyhából és tele volt füsttel a mikró...



Ilyen fojtogató füstszagot én még, hála az égnek, életemben addig nem pipáltam. Szerencsére nem kormozott, de a fotón láthatóan a mikró tiszta dzsuva lett és még hetekkel később is árasztotta a füstszagot. A pizza pedig nem csak szétégett, hanem még a tányér is kettétört...

Hm, a mikróban készülő ételről letettem egy időre.

2011. szeptember 12., hétfő

Zelleres, krémes krumplisaláta

Bár a krumplisaláta rendszeres családi étel nálunk, valahogy úgy alakult, hogy én még sosem csináltam. Ünnepekkor mindig nagynéném csináltam, ami nagyon is finom, így soha eszembe se jutott, hogy én nekiálljak.

Most azonban a fővárosban végképp magamra vagyok utalva főzésileg, így miért ne alapon csináltam egy krumplisalátát, úgy én stílusban. Hm, ütős lett!!!!!!!!!!!



Hozzávalók 2 személyre:


4 szem krumpli - 100g/20g CH
2 főtt tojás
4 ek. tejföl - 1 dl/5g CH
1 dl tej - 1 dl/5g CH
majonéz, mustár ízlés szerint - 1 dl/8-9g CH
2 szál zöldhagyma felkarikázva
szerecsendió, só, bors
egy marék reszelt zeller - 100g/5g CH


Elkészítés:

1, a krumplit pucoljuk meg és tegyük fel főni addig, míg meg nem puhul egy kis sós vízben
2, egy tálban keverjük el a tejfölt, tejet, mustárt, majonézt és fűszereket. A lényeg, hogy laza, de ne folyós krémet kapjunk.
3, reszeljük bele a zellert és karikázzuk bele a zöldjével együtt a hagymát, illetve a tojást
4, ha kész a krumpli, forgassuk bele azt is a krémbe és már kész is vagyunk.



Én egy kis császárszalonnát pirítottam ehhez a krumplisalátához, de mindenki ízlése szerint tálalhatja.

2011. szeptember 10., szombat

Mandulás banán kenyér

Nagyon rég jártam a blog közelében. Ennek egyik oka, hogy két héttel ezelőtt elköltöztem Budapestre. Új otthon, új munka, új körülmények. Szokni kellett a megváltozott helyzetet. Ráadásul a hely, ahol jelenleg lakom két hétig gázmentesen működött, mert cserélték a csöveket... az egész házban. Így a lavorba vizet melegítünk és vásároljuk a kész ételt életet éltük. De nem csütörtök óta. Ismét van meleg víz és a gáztűzhely is üzemel. Ennek örömére íme az első darab, ami kikerült a tűzhelyből :)



Hozzávalók:


(mérő tálkát, ami csészét - cup - mér a Tecsóban kb. 100 ft-ért lehet kapni)

3 darab banán - 100 g/24g CH
1/4 csésze cukor - 100g/ 100g CH
2 csésze liszt - 100g/70g CH
1 ek. mandula aroma
2 tojás
1/4 csésze olvasztott vaj
3/4 tk szódabikarbóna
1/2 tk. só
1,5 dl görög joghurt (én helyette 1 dl tejfölt hígítottam 0,5 dl tejjel) - 1 dl/5g CH


Ennyi maradt, mire félig kihűlt...

Elkészítés:


1, a lisztet, cukrot, sót, szódabikarbónát, tojást keverjük össze
2, banánt törjük össze egy villával, öntsük rá a mandula aromát majd keverjük a lisztes tálba
3, öntsük rá a joghurt (pótlékot), a vajat és jól keverjük össze míg egy állagú lesz.
4, egy püspökkenyér formát vajazzunk ki és közben a sütőt melegítsük elő 185 fokra
5, toljuk be a sütit és 35-40 perc alatt süssük készre. Ha a kést, pálcikát beleszúrva nem ragad rá a tészta, akkor készen is vagyunk.
6, borítsuk ki egy tálra és hagyjuk teljesen kihűlni

(Nálunk kihűlés előtt a fele elfogyott... V és Á ügynök dézsmált)



A mandula helyett használhatunk vaníliát is.

2011. augusztus 12., péntek

Diabétesz 1x1 VIII. - Purin túltengés


Felvilágosító sorozatunk ismét jelentkezik a diabétesz világából. Persze megint saját tapasztalattal, de talán ismét olyan élményt oszthatok meg veletek, amit Ti cukrosok már megtapasztaltatok, vagy még jó időben figyelmeztethetlek arra, hogy elkerüljétek.

Az utóbbi 3 vérvételem alkalmával szinte minden esetben azt mutatták az eredmények, hogy több a húgysavam, mint kellene. Sőt, ami azt illeti egyre növekvő mennyiséget mutat a szervezetemben. Ez ugye nem tesz jót a veséknek, ami pedig egy igencsak támadható pontja a cukros szervezetnek.

Hogy mi is pontosan a purin, nem tudom megmondani, erről kérdezze minden érdeklődő a maga orvosát. A lényeg, hogy a húgysav termelésben játszik igen nagy szerepet. Például a középkorban oly közismert gazdag ember betegség - a köszvény - elsődleges kiváltó oka volt. Ha túl sok purin van a szervezetben akkor az a végtagok bizsergését eredményezheti. Mintha apró tűkkel szurkálnák az ember kezeit-lábait.

Éppen ezért fontos, hogy minél kevesebb purin kerüljön ilyenkor a szervezetbe. Első sorban ajánlott elkerülni az összes vörös húst, de ezen felül még számos más élelmiszerben magas a purin tartalom.



Magas purin tartalmú élelmiszerek:


élesztő
liba
kagyló
tengergyümölcsei
belsőségek
füstölt húsok és halak
lazac
tonhal

Közepesen magas purin tartalmú élelmiszerek:

spenót
tofu
karfiol
brokkoli
zöldbab
zöldborsó

Alacsony purin tartalmú élelmiszerek:

tej, kefír, joghurt
kenyér
tészták
burgonya
gabonapelyhek
rizs
az összes gyümölcs
a fent felsorolt zöldségek kivételével minden más
tojás
üdítők
búzadara, liszt
...


Az alacsony purin tartalmú élelmiszerekkel csak egy gond van. Nagy részükben olyan magas a szénhidráttartalom, hogy csak kontrollált mennyiségben fogyaszthatók.
Persze nem megoldás az sem, ha most azonnal úgy döntünk, hogy vegetariánusok leszünk, mivel ahogy a fentiekben is látható, nem csak a hús okozza a gondot egyedül.

Én, mint rendszeres és nagy mennyiségű hús fogyasztó persze kicsit elkedvetlenedtem ettől, hiszen többször előfordult, ha nagyon éhes voltam, de már szénhidrátot nem ehettem, akkor néhány szelet felvágottal csillapítottam az éhségem. Amiről most már nem ártana leszokni.

Végül az arany középút mellett döntöttem. Nem szokom le a húsfogyasztásról, de odafigyelek, hogy egy nap mennyit eszek, ha nem kívánom annyira, akkor igyekszem napokra ki is hagyni a húst az étrendemből. Végül pedig tisztességgel szedem a gyógyszert, amit a purin termelés csökkenésére írt fel a doktornő.


Aki szeretne egy letölthető purin táblázatot és megtudni még néhány dolgot erről, az ezen a címen találhat még infókat:

http://www.gvmd.hu/htm/hyperuri.htm


2011. augusztus 10., szerda

Zöldséges, szezámmagos fasírt

Mindig is szerettem a fasírtot, de gyerekként inkább az volt a jellemző, hogy az otthon készült, fűszeres fasírt nem volt a kedvencem, míg a menzán tálalt, gyakran ízetlen, de fűszermentes fajta jöhetett minden mennyiségben. Persze mint mindenben, ezen a téren is kezd változni az ízlésem. A zöldséges szezámos fasírt íze nem tér el túlzottan a megszokott fasírttól, mégis érdekes ízhatást jelent, ráadásul a plusz rostanyag még jót is tesz az emésztésnek...



Hozzávalók:


2 szál újhagyma - 100g/6,3g CH
1 nagyobb sárgarépa - reszelve - 100g/8g CH
1 szelet toast kenyér - 1 szelet/25g CH - termékenként eltérő lehet
3 ek tejszín - 1 dl/3-4g CH
40 dkg darálthús
10 dkg szezámmag
1 tojás
bors
2 ek. mustár (lehet ízesített is) - 100g/6g CH
2 ek. szójaszósz (só pótló)



Elkészítés:


1, az újhagymát felkarikázzuk, a répát lereszeljük majd egy nagyobb tálban összekeverjük a darálthússal és a tojással
2, a tejszínt egy kis lábasban megmelegítjük és beleáztatjuk a kenyeret. Amint a kenyér felszívta a tejszínt, belemorzsoljuk a húsos tálba.
3, a keverékhez hozzáadjuk a szójaszószt, mustárt, borsot és addig keverjük, míg egynemű nem lesz a masszánk.
4, ekkor kézzel kisebb fasírt golyókat formázunk és azokat a szezámmagba forgatjuk.



5,
serpenyőben vagy tepsiben egyaránt kisüthetjük őket néhány perc alatt

2011. július 28., csütörtök

Pillangó torta

Wow, ezt most muszáj megosztanom veletek! Életem első igazán meglepetés saját szülinapi tortája, ami ráadásul pillangó formájú és még Füles is járt hozzá. Koreában a pillangó a szerelmet, boldogságot jelképezi :)

A torta, ami egyébként egy diabetikus répatorta volt, istenire sikeredett! Köszi csajok - K, Zs és a gondolatban velünk lévő V ügynök, csúcs jók vagytok!!!

2011. július 25., hétfő

28 év

Szóval ma 28 éves a blog... na nem, csak az írója. Míg 28 éve állítólag meleg, napsütéses idő volt ezen a napon, addig a mai nap nagyobb része esős és szürke volt. Legalábbis időjárásilag. Engem ugyanis feldobott jó pár nem is várt születésnapi üdvözlet és K ügynök nagyon szívből jövő meglepije (a fotón). A süti amúgy diabetikus volt, még a tejszín is növényi eredetű elvileg egy helyi cukrászdából, ami nem is régen nyílt. A katica meg ezentúl a bringámat fogja díszíteni, már amikor fel lesz szerelve - erre K-tól kaptam ígéretet. De azért isteni...



Pontosan 25 évvel korábban dédnagyanyám lábainál... Azóta csak kicsit magasabb lettem, de szinte mit sem változtam.



Mindenesetre köszönet mindenkinek - családnak, barátoknak a kedves üzenetekért, gratulációkért... amelyeket minden lehetséges elektronikus, élő szavas... úton juttattak el hozzám. Mától pont kinézek legalább 23-nak :)

2011. július 19., kedd

Piszkosul zöld újhagymakrém leves

Néhány napja K ügynök egy kis ápolásra szorul így én kiélhetem rajta minden ápolási, gondoskodási igényemet. Napok óta rá vagyok kicsit kényszerítve, hogy minden napra tervezzek és el is készítsek valami jó és egészséges ebédet. Tehát ő is jól jár meg én is. Ugyanis ezekben a 30 fok feletti napokban nem valószínű, hogy tűzhely mellé állnék másként. Maradna a hideg saláta salátával párosítás.

Az újhagymakrém leves tegnap volt a menün, de ahogy eddigi minden krémlevesem, úgy ez is elég lehangoló külsőt nyert el. Valahogy ezek a krémes folyadékok még egyszer sem mutattak jól számomra fényképen, pedig az ízük, mint most is, nagyon jó lett. Nos, van még mit tanulnom fotózás és kompozíció terén is...



Hozzávalók:


2 csomag újhagyma megtisztítva, apróra vágva - 100g/7g CH
2 szem nagyobb burgonya - 100g/18g CH
só, bors
1tk. mustármag

Elkészítés:

1, a krumplikat pucoljuk meg, vágjuk fel nagyobb kockákra és sós vízben tegyük fel főni.
2, a félig főtt burgonyáról merjünk le annyi vizet, hogy csak egy ujjnyi maradjon rajta, ami elfedi, majd adjuk hozzá a felvágott újhagymát, mustármagot és főzzük addig, amíg a krumpli el nem készül.
3, ekkor vegyük le a tűzhelyről az edényt és hagyjuk egy kicsit hűlni, majd turmixoljuk össze a levest egy állagúvá. Ha túl sűrűnek érezzük a levest, akkor adhatunk még hozzá egy kis folyadékot.
4, sajttal és hagyma zöldjével díszítve tálaljuk



Tipp1: a víz egy részét pótolhatjuk főzőtejszínnel a krémesebb állag kedvéért, de ezt fogyókúrázóknak és cukrosoknak nem ajánlom a plusz szénhidrát tartalom miatt.

Tipp2: ha nem zöld krémlevesre vágyunk, akkor nem legyünk smucigok és inkább hagyjuk ki a levesből a zöldség zöld leveleit. Ezt a színt utána már ugyanis semmi sem veszi ki a levesből

2011. július 12., kedd

Japán napok a vásárcsarnokban

Ismét egy hosszú hétvégét töltöttem Budapesten, melyhez hozzá tartozott a közös főzések, evések, bevásárlások sora Á ügynökkel. Persze a hőguta ott is kerülgetett mindenkit a betondzsungelben, de ennek ellenére a szombat délelőtti piacozás kihagyhatatlan volt. Á-val úgy döntöttünk délben, hogy a legjobb lenne a Vásárcsarnokba menni, mert ott nagy valószínűséggel megkaphatunk mindent, ami a hétvégi főzéshez kell. Így nyáriasan, kalaposan, kosárral és retro szatyorral felszerelve elindultunk a csarnok felé. Meglepetésünkre a főbejárat felett molinó hirdette, hogy a csarnokban szervezett japán napoknak aznap van az utolsó napja. Még jó, hogy ide jöttünk...


Míg a Vásárcsarnokban nem egészen tradicionális kimonók feszültek a fejünk felett, addig ezen a hölgyön hagyományos, eredeti kimonó látható - a kép nem a csarnokban készült




Szállnak a levegőben a kimonók




Itt tényleg minden kapható

Mire néhány órával később kijöttünk, már az indonéz napok intettek búcsút nekünk...


Vásárlók és turisták egyaránt igyekeznek a csarnokba







Nagyi Converse-ben tipeg...

2011. június 28., kedd

3 szakács(nő) is megfér egy konyhában - képes beszámoló

A hónap elején néhány napot Pesten töltöttem Á ügynöknél. Hogy történt, hogy nem a látogatás ideje épp egybe esett egy másik barátnő látogatásával is és néhány fergeteges napot sikerült együtt eltöltenünk. A második napon pedig vendéglátónk úgy döntött, hogy közösen fogunk ebédet készíteni. A fogásokat mindenkire leosztotta. Így Á ügynök készítette a levest, én kaptam a főfogást és P ügynöknek jutott a desszert, bár később ehhez kapott egy csepp segítséget az ebédvendég szerepében. De lássuk, hogy miket is főztünk!


Leves: Újhagyma krémleves
Főétel: Spenóttészta tejszínes brokkoli szósszal
Desszert: Három ízű rétes epres túrókrémmel

Ugye, már most csorog mindenkinek a nyála?
Mivel a főétel az én tisztem volt, ezért lássuk, hogy miként is készült!

Hozzávalók:



fejenként 5 dkg készen vett spenótos tészta - 100g/70g CH
3-4 gerezd fokhagyma - 100g/26,3g CH!!! - nem tévedés, magas tényleg
1 kis fej brokkoli - 100g/4g CH
1,5 dl (20%) szobahőmérsékletű tejszín - 1dl/3g CH
20 dkg húsos császárszalonna
só, bors

Elkészítés:

1, forraljunk fel 2 liter vizet egy ek. olajjal és egy tk. sóval. Ha a víz már forr, akkor tegyük bele a tésztát és pontosan 8 percig főzzük, majd szűrjük le a tésztát és tegyük vissza a lábasba.
2, a brokkolit vágjuk minél kisebb virágokra, hogy evés közben ne csak a brokkoli ízét érezzük, majd forró vízzel forrázzuk le és öblitsük meg hideg vízben, majd tegyük félre.
3, a császárszalonnát szeljük vékony csíkokra és pirítsuk meg a fokhagymával egy kevés olívaolajon. Ha megvan, akkor öntsük hozzá a tejszínt és keverjük bele a brokkolit is, majd addig rázzuk, keverjük óvatosan a serpenyőben, míg a szósz be nem fedi a brokkolit teljesen. Azon ne aggódjunk, hogy nem a szokásos, csucsogós mennyiségű a szószunk. Pont így lesz igazán jó.
4, ha kész a szósz, akkor a lábasban lévő tésztára öntsük rá a brokkolis szószt és lassú tűzön néhány perc alatt keverjük össze, hogy a tésztát teljesen befedje a szósz. Amint ezzel megvagyunk, máris tálaljuk az ételt!



Tipp: próbáljuk meg egyszerre elkészíteni a szószt és a tésztát, hogy ne kelljen a tésztának sokat állnia!

Tipp2: a kevés szósz lényege, hogy ne nyomjuk el a tészta és a zöldség ízét, hanem harmonizáljon a kettő egymással, illetve spórolunk a kalóriákkal is.

Tipp3: ha vegák vagyunk, vagy csak még spórolnánk a fehérjén, kalórián, akkor szalonna helyett fekete olívabogyót tegyünk a szószba. Én azt tettem:)

2011. június 14., kedd

Áfonyás krém babáknak, vagy fagyi felnőtteknek? Persze diabéteszesen!

Amikor e-mailben olvastam a Nestlé babarecept pályázatát, elgondolkoztam rajta, hogy jelentkezzem-e vagy sem. Elvégre nincs gyerekem és az unokaöcsémmel-húgommal sem kísérleteztem annak idején, mégis azért tudok alap dolgokat arról, hogy miként is kell etetni egy kicsit. Tudom, hogy 6 hónapos kortól már el lehet kezdeni a mellétáplálást, hogy a szilárd étel előtt jön a pépes étrend, hogy a hús csak később kerül az étlapra... Mégis úgy éreztem, hogy itt, ezen a téren nem sok keresnivalóm van. A téma mégsem hagyott nyugodni. Elgondolkoztam rajta egy kicsit a saját nézőpontomból is.

Mit adnék egy cukorbeteg kisbabának? Sajnos nem ritka az ilyen eset, és egy csöpp baba még kevesebb eszközzel tud nekünk visszajelezni, még nehezebb jól táplálni egy cukros babát. Bár nincsenek orvosi vagy dietetikusi képesítéseim, de az utóbbi évek tapasztalata alapján én valami ilyesmit készítenék egy cukros csecsemőnek...



Áfonya időszak van. A piacokon egyre többet lehet látni, de akár fagyasztva is bármikor elérhető az év minden szakaszában (én most a fagyasztóból szedtem elő egy adagot). Sok benne a C-vitamin és a fiatalság egyik forrásának mondják. Ráadásul magas a béta-karotin tartalma, ami cukrosoknál kifejezetten hasznos dolog. Szénhidrát tartalma szó-szó magas, de nem kell belőle egy vödörrel fogyasztani.

Akkor lássuk, mi is készült az üstben!
Áfonyás-kaliforniai paprikás krém natúr zabpehellyel

Hozzávalók 3-4 dl-hez:

1 egész kaliforniai paprika (piros) 100g/ 6g CH
5-10 dkg áfonya 100g/11g CH
1-2 evőkanál natúr joghurt 100 ml/ 4,5g CH
1 evőkanál méz - opcionális 100g/ 76g CH
2 evőkanál natúr zabpehely 100G/ 64,3g CH


Elkészítés:



1,
a paprikát megtisztítjuk és apró kockákra vágjuk. Hozzáadjuk az áfonyát, a joghurtot, mézet és egy turmixban teljesen pépesre turmixoljuk.
2, a zabpelyhet a baba korától függően a krém mellé kínálhatjuk, vagy a gyümölccsel együtt leturmixolhatjuk azt is.

Tipp1: a zabpelyhet azért tettem a receptbe, mert a benne lévő rostok lassítják a szénhirátok felszívódását az amúgy folyékony ételben. Cukorbetegeknél pedig elsődleges, hogy a fogyasztott ételek minél lassabban szívódjanak fel, így folyamatosan adagolva a szénhidrátot a szervezetbe.


A zabpehellyel összeturmixolt változat...

Tipp2:
fagyi a krémből egyszerűen készíthető. Egy fém tálban tegyük a krémet a fagyasztóba. Fél óránként keverjük fel, hogy a keletkező jégkristályokból isteni fagyink legyen. Fagyigép sem kell hozzá.
Tipp3: lédús áfonyánál nem csak a méz, de a joghurt is elhagyható, főleg, ha tényleg cukrosnak készítjük el ezt. Ezzel szépen spórolhatunk a szénhidrátokon. Babáknak ráadásul nem szükséges a plusz ízesítés, édesítés. Ha mégis, akkor használjunk xilitet!

2011. június 9., csütörtök

Stromboli

Tegnap torokgyuszi ide vagy oda, megszállt a főzhetnék és ismét kicsit elkalandoztam külföldi gasztro bloggerek oldalain. Bár az utóbbi napokban sokszor készítettem csak saját ihletettségű ételeket, amik jók is lettek, meg jól is néznek ki, most ismét kíváncsi voltam, hogy milyen ételek készülnek más országok konyháiban. Így jutottam el Lindsey, Burn Me Not blogjára, ahol az alábbi töltött kenyér eredetijét megtaláltam. Bár én változtattam a recepten, és az övé nem egészen úgy fest, mint az enyém, mégis azt hiszem, hogy ezt a töltött kenyér receptet még néhányszor el fogom készíteni, bár valószínűleg újabb módosításokkal a töltelékre nézve :)



Az eredeti recepthez képest én a saját, jól bevált kenyértészta készítési módszeremet alkalmaztam és fűszerek terén is módosítottam egy keveset. Nos, lássuk.

Hozzávalók 2 adag kenyérhez:

60 dkg liszt - 100g/70g CH
1 ek cukor - 100g/100g CH (xilitnél csak 25 g CH)
3 dl langyos víz
1 csomag száraz élesztő
só, bors
3 ek olívaolaj

A töltelékhez:

20-30 dkg vékonyra szelt sonka
20 dkg kemény sajt - sajtonként eltérő szénhidrát tartalom, de ekkora mennyiségnél az 1 szeletre jutó szénhidrát nem jelentős
oregánó
kakukkfű
olívaolaj

+ sütőpapír



Elkészítés:


1, langyosítsuk fel a vizet a cukorral együtt. Ne legyen forró, mert akkor az élesztő nem fog megkelne. A langyos vízbe tegyük az élesztőt, majd fedjük le és meleg helyen hagyjuk megkelni. Ha az élesztő szépen felhabzik 5-10 perc alatt, akkor nem volt túl forró a vizünk. Ha nem jött föl, akkor kezdjük újra.
2, a lisztet, sót, borsot, olajat öntsük egy nagyobb keverő tálba, majd ha felfutott az élesztő, akkor adjuk hozzá a liszthez és kezdjük el összegyúrni a tésztát. A tésztánk akkor megfelelő állagú, ha már könnyen gyúrható, nem nedves, hanem leginkább olyan, mint egy szép gyurma golyó - jobb hasonlatom nincs.
(Az első kenyereimet én úgy rontottam el, hogy pöccre követtem a receptet és nedvesen hagytam a tésztát, pedig akkor lisztet kellett volna hozzá adnom. Így a sütéskor bár megkelt, de nyers maradt a belseje. Szóval sose vegyetek egy receptet se szentírásnak!:)
3, ha jól meggyúrtuk a tésztát, akkor fedjük le egy tiszta konyharuhával és hagyjuk egy meleg helyen állni fél óráig.
4, 30 perc elteltével öntsünk egy kevés olívaolajat a tésztára és gyúrjuk át ismét, majd megint tegyük félre kelni 30-50 percre.
5, ha már megkelt a tésztánk, akkor egy lisztezett gyúródeszkán vágjuk félbe a tésztát. Ha nem akarjuk megcsinálni mind a két adag kenyeret, akkor az egyik felet tegyük a fagyasztóba későbbi használatra.
6, a deszkán a tésztánkat nyújtsuk téglalap alakúra. Mindenki ízlése szerint nyújthat vastagabb, vékonyabb tésztát. Ez csak a sütési időt és a szükséges töltelék mennyiséget befolyásolja.
7, a kinyújtott tésztát kenjük meg vékonyan olívaolajjal, majd a felére szeleteljünk sajtot, szórjuk meg bőven sonkával, oregánóval és kakukkfűvel, majd reszeljük rá a maradék sajtot. Végül ismét szórjuk meg egy kevés fűszerrel.
8, a tészta üresen hagyott felét, most hajtsuk rá a töltelékes részre és szépen nyomkodjuk össze, hajtsuk alá a tésztát, hogy sülés közben se nyíljon szét. Így leginkább egy nagy cibatta formát fogunk kapni.
9, a sütőpapírra óvatosan tegyük rá a kenyeret, kenjük meg a tetejét egy kis plusz olívával és díszítésnek még szórhatunk rá egy kis zöldfűszert.
10, 190 fokra előmelegített sütőben, az alufóliával letakart kenyeret 20-25 percig süssük.
11, ha már kezd pirulni a kenyerünk, akkor vegyük le az alufóliát és süssük addig tovább a kenyeret, míg aranybarnára nem sül nagyjából 20-30 perc alatt



TIPP:
az alufólia azért kell, mert így a kenyér tetején lévő fűszerek nem égnek meg. Más esetekben is alkalmazható, ha a kenyeret dióval, szezámmaggal... díszítjük.

Food-styling: Zs ügynök és én
Fényképek készültek: Samsung Galaxy - I9000-es mobilommal - durva, hogy milyen képeket lehet ma már mobillal készíteni. Jobbat, mint a fényképezővel...

2011. június 8., szerda

Cseresznyés barna palacsinta

Épp itt az ideje a frissítésnek egy hosszú szünet után. Mivel épp 35 fokos meleg van odakint, én pedig egy torokgyulladással ülök idebent, így mi is lenne jobb gyógyír, mint egy a szokványostól eltérő palacsinta. Sem a tészta, sem a töltelék nem az átlagos, megszokott ízvilág. De én már csak így főzök.



Hozzávalók 7-8 palacsintához:

20 dkg liszt - 100g/70g CH
1 db tojás
2 ek. barnacukor csokireszelékkel - 100g/99g CH (cukrosoknak készítsük xilittel)
2 dl víz
1 dl tej 100ml/5g CH
1 ek puha vaj
1 ek fahéj

Töltelékhez:

1 dl light gyümölcsjoghurt - joghurtonként változó. Én a Zott Jogobella áfonya lightot használtam. Abban 100 ml/ 8,4g CH
10 szem félbe vágott cseresznye - 100g/14g CH

Díszítés:




Kinek mi ízlés szerint. Én kakaóport és tejszínhabot használtam. Cukrosoknak ki van zárva!


Elkészítés:

1, a tojást elkevertem a cukorral, majd hozzáadtam a lisztet, folyadékot, fahéjat és vajat és az egészet simára kevertem.
2, ha van hely a hűtőben ilyen melegben, akkor egy 10 percre érdemes berakni, de ha nincs, akkor azonnal lássunk neki a palacsinta sütésnek.



3, a serpenyőben egy teáskanálnyi olajat forrósítsunk fel. Ez elég lesz 2-3 palacsintához, mivel a tésztában már van elég zsiradék. Egy nagy merőkanál 3/4-e egy palacsintának felel meg. Nem muszáj teljesen a serpenyő széléig kicsurgatni a tésztát. Így egy kicsit vastagabb, de jobban kezelhető palacsintákat kapunk.
4, mint máskor, a palacsinták mindkét oldalát szép barnára sütjük és kész.



5,
a töltelékhez a cseresznyéket megmossuk, félbe vágjuk és egy tálkába tesszük
6, 4 palacsintához elég 1 dl light gyümölcsjoghurt, amit a cseresznyére locsolunk.
7, a kész palacsintákra rakunk néhány kanál gyümölcsös tölteléket, kakaóport, tejszínhabot ízlés és diabéteszes állapot szerint.

Gyorsan fogy :)

2011. május 16., hétfő

Lyukas, zabpelyhes kenyér

Élvezettel prezentálom egy újabb eszement receptemet, ami megint csak a pillanat szüleménye volt, de annál inkább bevált. Az első lyukas kenyér elkészülte óta, ami teljesen natúr volt a mostanihoz képest legalább 3-4 változat készült el, mire megszületett a mostani. Annyira finom volt, ráadásul látványnak sem utolsó, hogy több képet készítettem erről a kis formás jószágról, mint élő, hús-vér rokonaimról a múlt heti szülinapi partin...



Hozzávalók:


1/2 csomag száraz élesztő
1 ek. xilit 100g/25g CH
2 dl langyos víz
32 dkg liszt 100g/70g CH
só, bors, vaj
2 ek. Texasi füstös fűszerkeverék a Fűszerkuckótól
4 ek. olívaolaj

Elkészítés:

1, a vizet a cukorral melegítsük meg, de ne forraljuk fel. A langyos vízbe keverjük el az élesztőt, majd fedjük le a bögrét, tálkát... és hagyjuk állni egy melegebb helyen, míg az élesztő meg nem kel.
2, míg az élesztőnk duzzog, öntsük egy nagyobb tálba a lisztet, olajat, sót és borsot ízlés szerint (legalább 1 ek. só kell), a Texasi fűszerkeveréket, majd adjuk hozzá az élesztős vizet is, ha már feljött az élesztő



3,
a tésztát gyúrjuk addig, míg egy teljesen ragadásmentes, jól gyúrható kis cipót nem kapunk.
4, a tésztát fedjük le és tegyük 1 órára egy meleg helyre kelni. Ha nincs meleg és napsütés, akkor 1-2 takaró alatt is jó dolga lesz a kenyérnek.
5, ha szépen feldagadt a kenyerünk, akkor gyúrjuk át ismét egy helyes gombóccá és megint rakjuk félre fél órára
6, egy kuglóf formát vajazzunk ki közben és készítsük elő a gyúródeszkát is.
7, a kezünkkel gyújtsuk meg egy kicsit a tésztát. Lényegében mintha a kezünk lenne a sodrófa - belülről kifele haladva gyurmázzuk hosszúkás formára a tésztát. Nem kell elnyújtani túl vékonyra, de mindenki próbálkozzon kedve szerint.
8, a nyújtott tésztát tekerjük bele a kuglóf formába, kenjük meg egy kis olvasztott vajjal a tészta tetejét és szórjuk rá a zabpelyhet, majd fedjük le egy celofánnal a sütés első 20 percében. Ha nem tesszük, akkor a zabpehely meg fog égni.
9, a 180 fokra előmelegített sütőbe tegyük be a lefedett kenyerünket és 20-30 percen keresztül süssük így. Ha fél óra után a fogpiszkáló tisztán jön ki a tésztából, akkor vegyük le a celofánt és már csak pirítsuk meg a kenyér tetejét szép barnára. Min. 15 perc, max. 30 perc - sütőtől függően.



Tipp 1:
ha nem áll össze a tésztánk, akkor adjunk hozzá egy kevés folyadékot még. Ha túl ragacsos, akkor meg addig adagoljunk hozzá lisztet még, amíg nem áll szépen össze a cipónk a gyúrástól. Sajna, könnyű a folyadékot eltéveszteni.

Tipp 2: a Texasi fűszerkeverék talán furán hangzik, de valójában isteni illatot ad a kenyérnek és ízre sem utolsó élmény. Ha szeretnél, nekem innen van a Fűszerkuckótól.

2011. május 11., szerda

Chilis-fahéjas forrócsoki borongós tavaszi napra

Mielőtt bárki furcsán nézne, nem magamnak készítettem forrócsokit. Sajna ez legjobb igyekezetem ellenére is ki van zárva az életemből. De azért egy pici korty megengedett, ha jól osztja be az ember. Ám ezúttal K. ügynök kapott egy nagyon tömény és ízléséhez mérten nagyon édes forrócsokit visszamaradt kávés pralinék újrahasznosítása során.



A csoki végül annyira édes lett, hogy utólagos hígítással még 1/2 liter tej került bele.... :)

2011. május 9., hétfő

Spenótos pasta fekete olivás,sonkás, tejszínes mártással

Múlt héten Á ügynöknél voltam vendégségben, akinek a vendéglátásért meg csak úgy szeretetből szerettem volna egy jó, egészséges és könnyű ebédet főzni. Tavasz lévén mindenképpen valami évszakhoz illőt szerettem volna, így végül egy zöld, spenótos tészta mellett döntöttem. Kevés szósszal, kevés fűszerrel mégis ízletesen. Először csináltam ezt a receptet, mely aznap jutott az eszembe, de biztos, hogy sokszor kerül majd még asztalra. Anyák napjára például K. ügynök, fogadott anyám, nővérem is ilyet kapott ebédre.



A városban jártamban-keltemben találtam egy olasz kis vegyeskereskedés félét, ahol az eladó kifejezetten udvariatlan volt, de a kínálat egész helyes. Persze lehet, hogy csak az volt a gond, hogy én csak egy zacskó spenótos tésztát vettem, míg a hölgy előttem egy szekérderéknyi, nagyon drága édességet. Lehet, hogy a kedvességet is forintban mérik ott? Mindegy, a lényeg, hogy a tészta finom volt.

Bevásárló lista 2 főre:

15-20 dkg sonka/császárszalonna (a só kérdést is megoldja)
1-1,5 dl 20% tejszín - 100ml/ 4g CH
bors ízlés szerint
20 dkg friss spenót levél 100g/2g CH
fejenként 5-10 dkg spenótos tészta átlag 100g/ 70g CH
6-7 szem fekete olívabogyó
friss petrezselyem, koktélparadicsom 100g/ 4g CH a díszítéshez

Elkészítés:



1,
forraljunk fel egy közepes lábosban vizet sóval és egy kanál olajjal.
2, a forrásban lévő vízbe tegyük bele a tésztát és 8-10 percig lefedve főzzük
3, a spenótot mossuk meg és egy másik edényben szintén forrásban lévő vízben 4-5 perc alatt főzzük meg. Így megpuhul, de nem veszti el az összes vitamintartalmát.
4, a spenótot szűrjük le, akár kézben nyomkodjuk ki belőle a vizet és vágódeszkán aprítsuk fel egy késsel pépesre.
5, egy serpenyőben melegítsünk fel egy kanál olívaolajat, majd a csíkokra vágott sonkát/szalonnát pirítsuk meg benne
6, adjuk hozzá a tejszínt, a karikákra vágott olívabogyókat és a felvágott spenótot
7, nem kell a szószt sokáig rotyogtatni, csak addig míg a spenót szépen elkeveredik a szósszal. Nem kell megijedni, hogy kevés lesz a szósz, mert nem az a lényeg, hogy a tészta tocsogjon a tejszínben, hanem az, hogy bevonjuk vele a tésztát és élvezzük az ízeket.
8, az időközben megfőtt tésztát szűrjük le és borítsuk bele a szószos serpenyőbe. Forgassuk össze még a tűzön, hogy a tésztát a szósz mindenhol befedhesse.
9, melegen tálaljuk ízlés szerinti díszítéssel



Tipp 1: a só a diabéteszesek egyik ellensége. Ez az étel a fekete olíva és a szalonna/sonka miatt már eleve kellemesen sós ízű lesz, ezért egyáltalán ne sózzuk meg mielőtt meg nem kóstoljuk, ugyanis másképpen kellemetlen meglepetésben lehet részünk. De ez az étel só nélkül is ízletes lesz :)