2011. június 28., kedd

3 szakács(nő) is megfér egy konyhában - képes beszámoló

A hónap elején néhány napot Pesten töltöttem Á ügynöknél. Hogy történt, hogy nem a látogatás ideje épp egybe esett egy másik barátnő látogatásával is és néhány fergeteges napot sikerült együtt eltöltenünk. A második napon pedig vendéglátónk úgy döntött, hogy közösen fogunk ebédet készíteni. A fogásokat mindenkire leosztotta. Így Á ügynök készítette a levest, én kaptam a főfogást és P ügynöknek jutott a desszert, bár később ehhez kapott egy csepp segítséget az ebédvendég szerepében. De lássuk, hogy miket is főztünk!


Leves: Újhagyma krémleves
Főétel: Spenóttészta tejszínes brokkoli szósszal
Desszert: Három ízű rétes epres túrókrémmel

Ugye, már most csorog mindenkinek a nyála?
Mivel a főétel az én tisztem volt, ezért lássuk, hogy miként is készült!

Hozzávalók:



fejenként 5 dkg készen vett spenótos tészta - 100g/70g CH
3-4 gerezd fokhagyma - 100g/26,3g CH!!! - nem tévedés, magas tényleg
1 kis fej brokkoli - 100g/4g CH
1,5 dl (20%) szobahőmérsékletű tejszín - 1dl/3g CH
20 dkg húsos császárszalonna
só, bors

Elkészítés:

1, forraljunk fel 2 liter vizet egy ek. olajjal és egy tk. sóval. Ha a víz már forr, akkor tegyük bele a tésztát és pontosan 8 percig főzzük, majd szűrjük le a tésztát és tegyük vissza a lábasba.
2, a brokkolit vágjuk minél kisebb virágokra, hogy evés közben ne csak a brokkoli ízét érezzük, majd forró vízzel forrázzuk le és öblitsük meg hideg vízben, majd tegyük félre.
3, a császárszalonnát szeljük vékony csíkokra és pirítsuk meg a fokhagymával egy kevés olívaolajon. Ha megvan, akkor öntsük hozzá a tejszínt és keverjük bele a brokkolit is, majd addig rázzuk, keverjük óvatosan a serpenyőben, míg a szósz be nem fedi a brokkolit teljesen. Azon ne aggódjunk, hogy nem a szokásos, csucsogós mennyiségű a szószunk. Pont így lesz igazán jó.
4, ha kész a szósz, akkor a lábasban lévő tésztára öntsük rá a brokkolis szószt és lassú tűzön néhány perc alatt keverjük össze, hogy a tésztát teljesen befedje a szósz. Amint ezzel megvagyunk, máris tálaljuk az ételt!



Tipp: próbáljuk meg egyszerre elkészíteni a szószt és a tésztát, hogy ne kelljen a tésztának sokat állnia!

Tipp2: a kevés szósz lényege, hogy ne nyomjuk el a tészta és a zöldség ízét, hanem harmonizáljon a kettő egymással, illetve spórolunk a kalóriákkal is.

Tipp3: ha vegák vagyunk, vagy csak még spórolnánk a fehérjén, kalórián, akkor szalonna helyett fekete olívabogyót tegyünk a szószba. Én azt tettem:)

2011. június 14., kedd

Áfonyás krém babáknak, vagy fagyi felnőtteknek? Persze diabéteszesen!

Amikor e-mailben olvastam a Nestlé babarecept pályázatát, elgondolkoztam rajta, hogy jelentkezzem-e vagy sem. Elvégre nincs gyerekem és az unokaöcsémmel-húgommal sem kísérleteztem annak idején, mégis azért tudok alap dolgokat arról, hogy miként is kell etetni egy kicsit. Tudom, hogy 6 hónapos kortól már el lehet kezdeni a mellétáplálást, hogy a szilárd étel előtt jön a pépes étrend, hogy a hús csak később kerül az étlapra... Mégis úgy éreztem, hogy itt, ezen a téren nem sok keresnivalóm van. A téma mégsem hagyott nyugodni. Elgondolkoztam rajta egy kicsit a saját nézőpontomból is.

Mit adnék egy cukorbeteg kisbabának? Sajnos nem ritka az ilyen eset, és egy csöpp baba még kevesebb eszközzel tud nekünk visszajelezni, még nehezebb jól táplálni egy cukros babát. Bár nincsenek orvosi vagy dietetikusi képesítéseim, de az utóbbi évek tapasztalata alapján én valami ilyesmit készítenék egy cukros csecsemőnek...



Áfonya időszak van. A piacokon egyre többet lehet látni, de akár fagyasztva is bármikor elérhető az év minden szakaszában (én most a fagyasztóból szedtem elő egy adagot). Sok benne a C-vitamin és a fiatalság egyik forrásának mondják. Ráadásul magas a béta-karotin tartalma, ami cukrosoknál kifejezetten hasznos dolog. Szénhidrát tartalma szó-szó magas, de nem kell belőle egy vödörrel fogyasztani.

Akkor lássuk, mi is készült az üstben!
Áfonyás-kaliforniai paprikás krém natúr zabpehellyel

Hozzávalók 3-4 dl-hez:

1 egész kaliforniai paprika (piros) 100g/ 6g CH
5-10 dkg áfonya 100g/11g CH
1-2 evőkanál natúr joghurt 100 ml/ 4,5g CH
1 evőkanál méz - opcionális 100g/ 76g CH
2 evőkanál natúr zabpehely 100G/ 64,3g CH


Elkészítés:



1,
a paprikát megtisztítjuk és apró kockákra vágjuk. Hozzáadjuk az áfonyát, a joghurtot, mézet és egy turmixban teljesen pépesre turmixoljuk.
2, a zabpelyhet a baba korától függően a krém mellé kínálhatjuk, vagy a gyümölccsel együtt leturmixolhatjuk azt is.

Tipp1: a zabpelyhet azért tettem a receptbe, mert a benne lévő rostok lassítják a szénhirátok felszívódását az amúgy folyékony ételben. Cukorbetegeknél pedig elsődleges, hogy a fogyasztott ételek minél lassabban szívódjanak fel, így folyamatosan adagolva a szénhidrátot a szervezetbe.


A zabpehellyel összeturmixolt változat...

Tipp2:
fagyi a krémből egyszerűen készíthető. Egy fém tálban tegyük a krémet a fagyasztóba. Fél óránként keverjük fel, hogy a keletkező jégkristályokból isteni fagyink legyen. Fagyigép sem kell hozzá.
Tipp3: lédús áfonyánál nem csak a méz, de a joghurt is elhagyható, főleg, ha tényleg cukrosnak készítjük el ezt. Ezzel szépen spórolhatunk a szénhidrátokon. Babáknak ráadásul nem szükséges a plusz ízesítés, édesítés. Ha mégis, akkor használjunk xilitet!

2011. június 9., csütörtök

Stromboli

Tegnap torokgyuszi ide vagy oda, megszállt a főzhetnék és ismét kicsit elkalandoztam külföldi gasztro bloggerek oldalain. Bár az utóbbi napokban sokszor készítettem csak saját ihletettségű ételeket, amik jók is lettek, meg jól is néznek ki, most ismét kíváncsi voltam, hogy milyen ételek készülnek más országok konyháiban. Így jutottam el Lindsey, Burn Me Not blogjára, ahol az alábbi töltött kenyér eredetijét megtaláltam. Bár én változtattam a recepten, és az övé nem egészen úgy fest, mint az enyém, mégis azt hiszem, hogy ezt a töltött kenyér receptet még néhányszor el fogom készíteni, bár valószínűleg újabb módosításokkal a töltelékre nézve :)



Az eredeti recepthez képest én a saját, jól bevált kenyértészta készítési módszeremet alkalmaztam és fűszerek terén is módosítottam egy keveset. Nos, lássuk.

Hozzávalók 2 adag kenyérhez:

60 dkg liszt - 100g/70g CH
1 ek cukor - 100g/100g CH (xilitnél csak 25 g CH)
3 dl langyos víz
1 csomag száraz élesztő
só, bors
3 ek olívaolaj

A töltelékhez:

20-30 dkg vékonyra szelt sonka
20 dkg kemény sajt - sajtonként eltérő szénhidrát tartalom, de ekkora mennyiségnél az 1 szeletre jutó szénhidrát nem jelentős
oregánó
kakukkfű
olívaolaj

+ sütőpapír



Elkészítés:


1, langyosítsuk fel a vizet a cukorral együtt. Ne legyen forró, mert akkor az élesztő nem fog megkelne. A langyos vízbe tegyük az élesztőt, majd fedjük le és meleg helyen hagyjuk megkelni. Ha az élesztő szépen felhabzik 5-10 perc alatt, akkor nem volt túl forró a vizünk. Ha nem jött föl, akkor kezdjük újra.
2, a lisztet, sót, borsot, olajat öntsük egy nagyobb keverő tálba, majd ha felfutott az élesztő, akkor adjuk hozzá a liszthez és kezdjük el összegyúrni a tésztát. A tésztánk akkor megfelelő állagú, ha már könnyen gyúrható, nem nedves, hanem leginkább olyan, mint egy szép gyurma golyó - jobb hasonlatom nincs.
(Az első kenyereimet én úgy rontottam el, hogy pöccre követtem a receptet és nedvesen hagytam a tésztát, pedig akkor lisztet kellett volna hozzá adnom. Így a sütéskor bár megkelt, de nyers maradt a belseje. Szóval sose vegyetek egy receptet se szentírásnak!:)
3, ha jól meggyúrtuk a tésztát, akkor fedjük le egy tiszta konyharuhával és hagyjuk egy meleg helyen állni fél óráig.
4, 30 perc elteltével öntsünk egy kevés olívaolajat a tésztára és gyúrjuk át ismét, majd megint tegyük félre kelni 30-50 percre.
5, ha már megkelt a tésztánk, akkor egy lisztezett gyúródeszkán vágjuk félbe a tésztát. Ha nem akarjuk megcsinálni mind a két adag kenyeret, akkor az egyik felet tegyük a fagyasztóba későbbi használatra.
6, a deszkán a tésztánkat nyújtsuk téglalap alakúra. Mindenki ízlése szerint nyújthat vastagabb, vékonyabb tésztát. Ez csak a sütési időt és a szükséges töltelék mennyiséget befolyásolja.
7, a kinyújtott tésztát kenjük meg vékonyan olívaolajjal, majd a felére szeleteljünk sajtot, szórjuk meg bőven sonkával, oregánóval és kakukkfűvel, majd reszeljük rá a maradék sajtot. Végül ismét szórjuk meg egy kevés fűszerrel.
8, a tészta üresen hagyott felét, most hajtsuk rá a töltelékes részre és szépen nyomkodjuk össze, hajtsuk alá a tésztát, hogy sülés közben se nyíljon szét. Így leginkább egy nagy cibatta formát fogunk kapni.
9, a sütőpapírra óvatosan tegyük rá a kenyeret, kenjük meg a tetejét egy kis plusz olívával és díszítésnek még szórhatunk rá egy kis zöldfűszert.
10, 190 fokra előmelegített sütőben, az alufóliával letakart kenyeret 20-25 percig süssük.
11, ha már kezd pirulni a kenyerünk, akkor vegyük le az alufóliát és süssük addig tovább a kenyeret, míg aranybarnára nem sül nagyjából 20-30 perc alatt



TIPP:
az alufólia azért kell, mert így a kenyér tetején lévő fűszerek nem égnek meg. Más esetekben is alkalmazható, ha a kenyeret dióval, szezámmaggal... díszítjük.

Food-styling: Zs ügynök és én
Fényképek készültek: Samsung Galaxy - I9000-es mobilommal - durva, hogy milyen képeket lehet ma már mobillal készíteni. Jobbat, mint a fényképezővel...

2011. június 8., szerda

Cseresznyés barna palacsinta

Épp itt az ideje a frissítésnek egy hosszú szünet után. Mivel épp 35 fokos meleg van odakint, én pedig egy torokgyulladással ülök idebent, így mi is lenne jobb gyógyír, mint egy a szokványostól eltérő palacsinta. Sem a tészta, sem a töltelék nem az átlagos, megszokott ízvilág. De én már csak így főzök.



Hozzávalók 7-8 palacsintához:

20 dkg liszt - 100g/70g CH
1 db tojás
2 ek. barnacukor csokireszelékkel - 100g/99g CH (cukrosoknak készítsük xilittel)
2 dl víz
1 dl tej 100ml/5g CH
1 ek puha vaj
1 ek fahéj

Töltelékhez:

1 dl light gyümölcsjoghurt - joghurtonként változó. Én a Zott Jogobella áfonya lightot használtam. Abban 100 ml/ 8,4g CH
10 szem félbe vágott cseresznye - 100g/14g CH

Díszítés:




Kinek mi ízlés szerint. Én kakaóport és tejszínhabot használtam. Cukrosoknak ki van zárva!


Elkészítés:

1, a tojást elkevertem a cukorral, majd hozzáadtam a lisztet, folyadékot, fahéjat és vajat és az egészet simára kevertem.
2, ha van hely a hűtőben ilyen melegben, akkor egy 10 percre érdemes berakni, de ha nincs, akkor azonnal lássunk neki a palacsinta sütésnek.



3, a serpenyőben egy teáskanálnyi olajat forrósítsunk fel. Ez elég lesz 2-3 palacsintához, mivel a tésztában már van elég zsiradék. Egy nagy merőkanál 3/4-e egy palacsintának felel meg. Nem muszáj teljesen a serpenyő széléig kicsurgatni a tésztát. Így egy kicsit vastagabb, de jobban kezelhető palacsintákat kapunk.
4, mint máskor, a palacsinták mindkét oldalát szép barnára sütjük és kész.



5,
a töltelékhez a cseresznyéket megmossuk, félbe vágjuk és egy tálkába tesszük
6, 4 palacsintához elég 1 dl light gyümölcsjoghurt, amit a cseresznyére locsolunk.
7, a kész palacsintákra rakunk néhány kanál gyümölcsös tölteléket, kakaóport, tejszínhabot ízlés és diabéteszes állapot szerint.

Gyorsan fogy :)